- Wykryliśmy bakterię w trakcie badań przesiewowych wykonywanych przy przyjęciu do szpitala. Z naszych wstępnych informacji wynikało, że jest to bakteria antybiotykooporna. Przesłaliśmy wyniki do Krajowego Ośrodka Referencyjnego Lekowrażliwości Drobnoustrojów i stamtąd otrzymaliśmy potwierdzenie, że mamy do czynienia z New Delhi - powiedziała nam Aneta Baranowska, z-ca dyrektora Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. - Pacjentka została umieszczona w izolatce, wstrzymane zostały zarówno przyjęcia na oddział, jak i odwiedziny. Zawiadomiliśmy Łódzki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski i okoliczne szpitale - dodała.
Pacjentka została przyjęta na oddział 31. października i najpierw przebywała na sali ogólnej, a do izolatki trafiła natychmiast po potwierdzeniu, że jest nosicielką New Delhi.
Superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM należy do grupy bakterii jelitowych i jest bardzo oporna na antybiotyki. Jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób.
Na razie nie można określić kiedy oddział w szpitalu na Rakowskiej zostanie ponownie otwarty. Osoby ze skierowaniem na oddział wewnętrzny odsyłane są do okolicznych szpitali.